Ferhat Encü: Bize düşen, umudu ve direnişi büyütmek

644

Tutuklu Ferhat Encü, Roboski Katliamı ile ilgili mesajında, “Bize düşen zalime ve kötülüğe boyun eğmemektir. Umudu ve direnişi büyütmektir” dedi.

Kandıra F Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şırnak Milletvekili Ferhat Encu, Roboski Katliamı’nın 6’ncı yıl dönümü dolayısıyla bir mektup yazdı.

Katliamda kardeşi Serhat Encu ve 9 akrabasını kaybeden Encu, avukatları aracılığıyla gönderdiği mektubunda, her gün benzer katliamların yaşandığını belirtti.

‘Katliamcıları Yargılamayanlar Bizi Tutukladı’

“Her katliamda olduğu gibi Roboski’de de failler aklandı ve terfi ettirildi” diyen Encu, katliamın Ankara’nın karanlık dehlizlerinde kaybettirildiğini ifade etti. Kendileri açısından Roboski’nin herhangi bir karanlık noktasının kalmadığını vurgulayan Encu, siyasi ve askeri sorumluların belli olup görevlerinin başında olduğunu kaydetti. Sorumluların yargılanmasını beklediklerinin altını çizen Encu, “6 yıldır Roboski aileleri öncülüğünde halkımız ve insan hakları savunucuları bunun mücadelesini vermektedir. Bu adalet ve vicdan mücadelesi verenler hakkında bugüne kadar sayısız soruşturma açılmıştır. Birçok kişi tutuklanmış ve para cezasına çarptırılmıştır. Tüm bu baskı ve hukuksuzluklar ile birlikte Roboski Katliamı’nın sorumlularını yargılamayanlar 4 Kasım’da halkın iradesine darbe vurarak beni tutuklamıştır” dedi.

‘Zalime ve Kötülüğe Boyun Eğmeyiz’

Kendisinin tutuklanması ile birlikte iktidarın Roboski’ye olan bakış açısını bir kez daha gösterdiğini aktaran Encu, “Kürtlerin ve muhaliflerin canı söz konusu olduğunda iktidar ve yargı aynı zihniyet doğrultusunda hareket ediyor. Tarihte bunun sayısız örneği mevcuttur. Uğur Kaymaz’dan Ceylan Önkal’a, Ali İsmail Kokrmaz’dan Berkin Elvan’a, Hrant Dink’ten Tahir Elçi’ye kadar bu böyle sürmüştür. Çünkü devlet anlayışında insanı yaşatma yoktur. Devleti yaşatma vardır. Bu sakat bir anlayıştır” diye belirtti.

Ferhat Encu, mektubunu şöyle tamamladı: “Bize düşen zalime ve kötülüğe boyun eğmemektir. Umudu ve direnişi büyütmektir. Çünkü direniş vicdandır, ahlaktır. Demokratik bir haktır. Bu inançla bir kez daha Roboski Katliamı şahsında tüm katliamlarda yaşamlarını yitirenleri sevgi ve özlemle anıyorum. Bu katliamları gerçekleştirenleri lanetliyorum.”

Facebook

CEVAP VER

Please enter your comment!
Adınızı buraya yazınız